Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

8-15 października - Zielony Tydzień Bliskości w Zielonej Górze

Międzynarodowy Tydzień Bliskości w Zielonej Górze.

Zapraszamy na cykl pokazów, warsztatów i rozmów o Rodzicielstwie Bliskości. Już po raz szósty w drugim tygodniu października proponujemy zajęcia dla rodziców i przyszłych rodziców, którym bliska jest idea rodzicielstwa opartego na szacunku i zaufaniu do swojego dziecka. Jesteśmy otwarci również na tych wszystkich, którzy chcą ją dopiero poznać. Wśród propozycji coś dla siebie znajdą rodzice niemowlaków i starszych dzieci. Dla uczestników wydarzeń przewidziane są upominki od partnerów akcji.

W tym roku na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy w formularzu poniżej:
https://goo.gl/forms/KVnX6zkn17z0lZZy2

Do zobaczenia.

Jak wygląda dzień w Wolnej Szkole?

Zjeżdżamy się około 9 rano do niewielkiego domku wśród brzóz i sosen, z wielkim krzewem leszczyny i zarośniętym, starym sadem, z dużą werandą i kominkiem... Jeśli jest ciepło, dzieci w ogóle nie wchodzą do środka, tylko rzucają się w wir zabawy na zewnątrz, jeśli jest zimno – rozpalają ogień pod płytą. Bardzo to lubią. Pomagamy załadować drewno, prosimy o przyniesienie małych gałązek czy papieru na rozpałkę i... tak, dajemy dzieciom do rąk zapałki! Tylko dzięki temu umieją bezpiecznie się z nimi obchodzić.

Czytaj więcej...

23 lutego - spotkanie informacyjne o Wolnej szkole w Zielonej Górze

Zapraszamy pasjonatów, zwolenników edukacji w wolności, potencjalnych pracowników, sponsorów i rodziców dzieci w wieku szkolnym na spotkanie informacyjne dotyczące funkcjonowania WOLNEJ SZKOŁY w Zielonej Górze. Opowiemy o naszych działaniach, planach, odpowiemy na pytania.

Minimax, ul. Westerplatte 13, godz. 17-19
 
 

Kolejne Warsztaty z Agnieszką Stein w Wolnej Szkole w Zielonej Górze

Poczucie własnej wartości!

Czy można mieć zbyt wysokie poczucie własnej wartości? Czy mogę wyposażyć dziecko w poczucie własnej wartości, jeśli sam mam je zaniżone? Termin „poczucie własnej wartości" budzi w tej chwili wiele wątpliwości. Z jednej strony rodzice chcieliby, aby ich dzieci miały wysokie poczucie własnej wartości, aby dobrze się czuły ze sobą. Wiele się mówi o tym, jakie to ważne i jak to pomaga w życiu. Z drugiej strony słyszy się głosy, że wyrasta pokolenie dzieci tak przekonanych o swojej wyjątkowości, że trudno im szanować potrzeby innych ludzi. Rodzice chcieliby dać dzieciom jak najlepszy start w dorosłe życie, a tymczasem nie są pewni, czy im się to uda, bo sami oceniają swoje poczucie własnej wartości jako niskie. Widzą też czasem, że ich wysiłki są nieskuteczne lub nawet powodują, że dziecko myśli o sobie
coraz gorzej.

Czytaj więcej...

Wiosenny kurs przyrodniczy

Jeszcze zimno, jeszcze szaro, a czasem nawet biało, ale przecież dni coraz dłuższe, a słońce coraz mocniej ogrzewa ziemię. Z utęsknieniem czekamy na światło, ciepło, śpiew ptaków, zieleń trawy, zapach kwiatów, brzęczące pszczoły. Chciałoby się już zjeść coś świeżego, zielonego, uzupełnić witaminy po długiej zimie... Chłonąć wiosnę wszystkimi zmysłami...

A może w tym roku wejść w wiosnę z większą wiedzą przyrodniczą, ze świadomością tego, co się w naturze dzieje w tym cudownym czasie?

Czytaj więcej...

"Dorosli do wolności" z Agnieszką Stein

W siedzibie wolnej szkoły 12 i 13 listopada warsztaty "Dorośli do wolności|" z Agnieszką Stein.

Psychologiem dziecięcym, autorką książek "Dziecko z bliska" i 'Dziecko z bliska idzie w świat" .

fota na rowerze

Wolność jest wartością, o której marzy dla siebie i dla swoich dzieci coraz więcej rodziców. A z drugiej strony często się tej wolności boimy. Obawiamy się, czy dzieci będą umiały poradzić sobie ze swoją wolnością, czy są na to wystarczająco dojrzałe. Czasem pojawia się pytanie czy naprawdę wolne dzieci będą też brały pod uwagę potrzeby innych ludzi a nie tylko swoje. Czasem mamy poczucie, że nasza wolność jest ograniczana przez różne wymogi instytucjonalne, przez różne przepisy itp. Czasem sami obawiamy się własnej wolności, bo wiąże się ona z braniem odpowiedzialności za różne nasze decyzje.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych doświadczeniem spotkania, którego głównym tematem będzie wolność dorosłych i wspieranie tej wolności u dzieci.

Zwłaszcza rodziców i profesjonalistów, którzy chcą wspierać dzieci korzystające z wolnościowej edukacji, którzy sami wytyczają nowe ścieżki tego, jak być w relacji z dziećmi, potrzebne jest to, żeby mogli sobie uporządkować, czym dla nich jest wolność.