Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejne Warsztaty z Agnieszką Stein w Wolnej Szkole w Zielonej Górze

Poczucie własnej wartości!

Czy można mieć zbyt wysokie poczucie własnej wartości? Czy mogę wyposażyć dziecko w poczucie własnej wartości, jeśli sam mam je zaniżone? Termin „poczucie własnej wartości" budzi w tej chwili wiele wątpliwości. Z jednej strony rodzice chcieliby, aby ich dzieci miały wysokie poczucie własnej wartości, aby dobrze się czuły ze sobą. Wiele się mówi o tym, jakie to ważne i jak to pomaga w życiu. Z drugiej strony słyszy się głosy, że wyrasta pokolenie dzieci tak przekonanych o swojej wyjątkowości, że trudno im szanować potrzeby innych ludzi. Rodzice chcieliby dać dzieciom jak najlepszy start w dorosłe życie, a tymczasem nie są pewni, czy im się to uda, bo sami oceniają swoje poczucie własnej wartości jako niskie. Widzą też czasem, że ich wysiłki są nieskuteczne lub nawet powodują, że dziecko myśli o sobie
coraz gorzej.

Chciałabym więc wspólnie z rodzicami popracować nad tym, jakie rozumienie poczucia własnej wartości proponuje rodzicielstwo bliskości i jak można pomagać dzieciom rozwijać je, jednocześnie wzmacniając samych siebie. Zaczniemy od przyglądania się własnemu poczuciu wartości i temu, czy jest ono bezwarunkowe czy zależne od ocen innych osób. Zobaczymy co poczucie własnej wartości ma wspólnego z samoakceptacją albo z ciałem. Podoświadczamy tego, jak poczucie własnej wartości zmienia relacje z innymi ludźmi i ze sobą samym.

Warsztat to przestrzeń na to, żeby posłuchać, porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami, ale także przede wszystkim, żeby lepiej poznać siebie, doświadczyć czegoś nowego i poćwiczyć nowe sposoby reagowania. To, co zdarzy się na warsztacie zależy w dużym stopniu od tego, co przyniosą ze sobą uczestnicy. Każdy uczestnik zadając pytania, dzieląc się swoim doświadczeniem, uczestnicząc w ćwiczeniach staje się współtwórcą warsztatu.

Po warsztacie uczestnicy wychodzą z nowym doświadczeniem i nową wiedzą, ale też z mnóstwem nowych pytań i przemyśleń, które jeszcze długo w nich pracują.

Prowadząca to:
Agnieszka Stein - psycholog, prowadzi warsztaty dla rodziców oraz współpracuje z przedszkolami i szkołami, głównie Montessori i demokratycznymi. Doradza nauczycielom, pomaga im rozwijać się zawodowo, wspiera ich w kontaktach z rodzicami. W miejscach, gdzie pracuje, uczą się również dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Specjalizuje się w pracy w nurcie Rodzicielstwa Bliskości, a więc za podstawowy czynnik tworzący skuteczną opiekę rodzica nad dzieckiem uważa ich wzajemną relację. W pracy z różnymi trudnościami dzieci stosuje podejście niedyrektywne, oparte na zaufaniu do kompetencji dziecka i podążaniu za jego potrzebami. Pracuje z rodzicami dzieci począwszy od urodzenia aż do okresu nastoletniego. Pisze artykuły dotyczące świadomego, troskliwego rodzicielstwa. Razem z Małgorzatą Strzelecką założyła w 2008 roku stronę dzikiedzieci.pl poświęconą rodzicielstwu bliskości. Jest też autorką dwóch książek dotyczących Rodzicielstwa Bliskości: Dziecko z bliska i Dziecko z bliska idzie w świat. Ukazała się też książka – rozmowa pod tytułem: Potrzebna cała wioska.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu 783 983 363. Gwarancją miejsca na warsztacie jest wpłata zaliczki uzgodnionej osobiście. Koszt warsztatów będzie uzależniony od ilości uczestników. Staramy się by nie było to więcej niż 100 zł.