Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O nas

Fundacja Boczne Drogi

adres: ul. Strumykowa 26D/7, 65-101 Zielona Góra

KRS: 0000542383, NIP: 9731020370, REGON: 360727476

nr konta głównego fundacji: 48 1090 2532 0000 0001 3001 4157, bank: BZWBK

 

Fundacja Boczne Drogi powstała z potrzeby realizacji niestandardowych pomysłów na rodzicielstwo i edukację, na życie. Z myślą o wspieraniu ludzi w alternatywnym podejściu do rozwoju, edukacji, wychowania, relacji z dzieckiem i samym sobą. Naszą misją jest upowszechnianie idei wolnego i demokratycznego środowiska edukacyjnego, służącego zrównoważonemu rozwojowi dzieci, młodzieży i dorosłych.

Obecnie działania koncentrujemy przede wszystkim na prowadzeniu wolej szkoły demokratycznej w Zielonej Górze.

Jednocześnie korzystając z naszych pasji i doświadczenia wspieramy coachingowo oraz w zakresie NVC (Porozumienie bez Przemocy). Już wkrótce zapraszamy na spotkania grupy empatii wszystkich tych, dla których uczucia, potrzeby i kontakt z samym sobą oraz drugim człowiekiem jest ważny. Będziemy informować o terminach.

Zainteresowanych zarówno szkołą jak i grupą empatii prosimy o kontakt. 

 

Działania i projeky Fundacji:

1. Rozpowszechnianie idei Porozumienia bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC) w lokalnym środowisku oraz wykorzystanie tej metody komunikacji

    w budowaniu relacji opartych na zrozumieniu i współpracy, jako kluczowych dla rozwoju jednostki i społeczeństwa:

  • warsztaty empatii, coaching rodzicielski i NVC, wzmacnianie kompetencji rodzicielskich w oparciu o koncepcję Porozumienia bez Przemocy,
  • grupa empatii dla rodziców, stworzona na potrzeby osób potrzebujących wsparcia w relacjach opartych na szacunku i zrozumieniu uczuć i potrzeb

2. Stworzenie i prowdzenie Wolnej Szkoły w Zielonej Górze, alternatywy edukacyjnej dla dzieci w wieku szkolnym opartej na doświadczeniach szkół demokratycznych w Polsce i na świecie:

Tak jak w wielu miejscach na świecie, nauka w naszej Wolnej Szkole odbywa głównie przez działanie.

Wybór sposobów nauki w  zielonogórskiej szkole demokratycznej oparliśmy na wnioskach płynących z badań dr Marzeny Żylińskiej oraz innych neurobiologów zajmujących się neurodydaktyką. Dlatego Metoda Projektu Edukacyjnego, Pedagogika Zabawy oraz Pedagogika Marii Montessori są głównymi sposobami pracy z uczniami.

Tak jak neurobiolodzy uważamy, że nauka zgodna z naturą mózgu to nauka dobrowolna, aktywna - poprzez uczestniczenie, doświadczanie i działanie, odbywająca się wszystkimi zmysłami, angażująca emocje, holistyczna i bez ocen.

 statut fundacji: pobierz